Loading
ro ru en

EURO 2016

Începând cu data de 10 iunie până pe 10 iulie se va desfășura Campionatul European de Fotbal 2016. Timp de o lună, lumea întreagă va fi cu ochii pe Franţa – ţara gazdă a celei de-a 15-a ediţii EURO 2016. Zece din cele mai frumoase oraşe ale Franţei aşteaptă cele mai dure dispute fotbalistice din acest sezon.

Clasate în șase grupe, 24 de echipe vor disputa 51 de meciuri pe stadioanele din oraşele: Paris, Nice, Marsilia, Toulouse, Lyon, Lille, Lens, Saint-Denis, Saint-Étienne şi Bordeaux.

Franța găzduiește pentru a treia oară Campionatul European de Fotbal și a cucerit trofeul acestei competiții de două ori în anii 1984 și 2000. Tot Franța este țara unde s-a inaugurat pentru prima dată această competiție în 1960 și a mai fost gazdă în 1984.

NU pierdeți cel mai important eveniment sportiv al anului din perioada 10 iunie -10 iulie 2016, transmis în exclusivitate la
Moldova 1, Moldova 2Radio Moldova și on-line pe TRM.MD.

ORARUL MECIURILOR EURO 2016
28 Decembrie 2016 | 21:20
Sunetele Verii - EURO 2016
*Realizatori M. Sandu, A. Barat
11 Iulie 2016 | 00:42
EURO 2016: Portugalia - noua campioană europeană
Echipa de fotbal a Portugaliei a câştigat, în premieră, titlul de campioană europeană, după ce a învins formaţia Franţei cu scorul de 1-0 (0-0, 0-0), după prelungiri, în finala EURO 2016, pe Stade de France din Saint-Denis, relatează Agerpres.
10 Iulie 2016 | 11:22
Aproape 7000 de jandarmi şi poliţişti vor asigura măsurile de ordine în ziua finalei EURO 2016
Un număr de 6800 de jandarmi şi ofiţeri de poliţie vor asigura măsurile de ordine astăzi, 10 iulie, în ziua finalei Campionatului European de fotbal din Franţa, când se va disputa meciul dintre ţara gazdă şi Portugalia, scrie Mediafax cu referire la Marca.
10 Iulie 2016 | 09:00
FINALA EURO 2016: Franţa vs Portugalia
Franţa şi Portugalia se vor întâlni duminică, 10 iulie, pe Stade de France din Saint-Denis, pentru a se duela în marea finală de la EURO 2016. Arbitrul care a fost ales pentru a conduce disputa dintre finaliste va fi centralul englez, Mark Clattenburg.
08 Iulie 2016 | 12:28
Dubla lui Griezman duce Franţa în finala EURO 2016
Franţa s-a calificat în finala Campionatului European pe care-l găzduieşte, după ce a învins reprezentativa Germaniei în semifinalele competiţiei, scor 2-0.
Portugalia - prima finalistă la EURO 2016
Portughezii s-au impus aseară pe Stade de Lyon în faţa galezilor cu scorul de 2-0. Ronaldo a deschis scorul partidei în minutul 50 din centrarea lui Joao Mario, iar după numai trei minute, Nani a reuşit să înscrie cel de-al doilea gol care le-a asigurat victoria şi locul mult dorit în finala EURO 2016.
06 Iulie 2016 | 22:50
STUDIO EURO 2016: Preview la a doua repriză din partida Portugalia vs Ţara Galilor
06 Iulie 2016 | 21:50
PRIMA repriză din partida Porugalia vs Ţara Galilor
06 Iulie 2016 | 21:40
STUDIO EURO 2016: Preview la prima repriză din partida Portugalia vs Ţara Galilor
06 Iulie 2016 | 13:23
Germania vs Franţa, penultimul meci de la EURO 2016
Naţionalele Germaniei şi Franţei se vor duela pe Stade Velodrome din Marseille, joi, 7 iulie, începând cu ora 22:00, în al doilea meci din semifinale şi penultimul de la EURO 2016. Partida va fi arbitrată de centralul italian Nicola Rizzoli şi va fi difuzat, în direct, la Moldova 1 şi on-line pe TRM.MD.
05 Iulie 2016 | 19:01
Fotbaliştii islandezi, aclamaţi la revenirea lor acasă
Nebunie în Islanda la revenirea în ţară a echipei naţionale de fotbal de la EURO 2016. Jucătorii au fost primiţi ca nişte eroi, după ce au ajuns până în sferturile de finală unde au fost eliminaţi de Franţa, cu scor 2-5, relatează Mesager.
05 Iulie 2016 | 14:19
Portugalia vs Ţara Galilor – duelul starurilor de la Real Madrid
Prima semifinală de la EURO 2016 debutează cu partida dintre Portugalia şi Ţara Galilor care se vor lupta pentru un loc în finală, miercuri, începând cu ora 22:00, pe Stade de Lyon. Meciul va fi transmis în direct pe Moldova 1 şi on-line pe TRM.MD.
04 Iulie 2016 | 12:39
EURO 2016: Franţa vs Islanda, 5-2. Franţa s-a calificat în semifinale
Ultimul meci din sferturile de finală de la EURO 2016 de pe Stade de France din Saint-Denis, disputat între naţionala Franţei şi Islandei, s-a încheiat cu o victorie categorică pentru francezi. Ţara gazdă s-a impus în faţa Islandei cu scorul de 5-2, dintre care patru goluri au fost marcate în prima repriză a meciului.
03 Iulie 2016 | 23:55
STUDIO EURO 2016: Sinteza Finală la partida Franţa vs Islanda
INVITAT: Constantin Corcebaş *Realizator: Mihai Sandu
03 Iulie 2016 | 23:00